Uluslararası İHA Türkiye Yarışması

Uluslararası İHA TÜRKİYE Yarışması 13-16 Temmuz 2017 tarihlerinde TUSAŞ-TAI Kahramankazan (ANKARA) yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Gebze Teknik Üniversitesini temsilen, üyesi olduğum Havacılık ve Uzay Kulübü olarak 2 farklı takım ile 2 farklı kategori için yarışmada 243 takım arasında bizde yerimizi aldık. Sabit kanat kategorisinde Kelebek Takımı (Araç:Akıncı) ve döner kanat kategorisinde Tuğrul Takımı [Araç:Yarasa (Benim takımım)]. Bu iki araç, Havacılık ve Uzay Kulübü laboratuvarlarında, her iki takımın fahri tek takım olarak çalışması ile üretilmiş ve yarışa hazırlanmıştır.

Yarasa aracı için uçuş-görev planlama, elektronik dizayn, uçuş kontrol kartı programlama ve pilotluk görevleri benim sorumluluklarımdandır.

Bu yarışmada Gebze Teknik Üniversitesini temsilen 4 takım yarışmaya hak kazanmıştır. İlginç bir detay olarak Gebze Teknik Üniversitesi, uçak mühendisliği veya havacılık ile ilgili mühendislik bölümüne sahip olmamasına rağmen, uluslararası bu yarışmaya en çok takım kazandıran üniversite olmuştur.

Sabit kanat kategorisinde Kelebek Takımı 4. olmuştur. Döner kanat kategorisinde Tuğrul Takımı 15. olmuştur. Döner kanat kategorisinde ‘En Sportmen Takım‘ ödülüne layık görülen Tuğrul Takımı 2500 TL mansiyon ödülü alarak evine dönmüştür.

Bu yarışma süresince üretimde, tasarımda, test aşamalarında emeği geçen tüm takım arkadaşlarıma, akademik danışmanlarıma ve kulübümüzün danışman hocasına teşekkür ederim.

 

 

Yorum Yaz

Site Footer