TÜBİTAK 2242 Araştırma Projeleri Yarışması 1. Oldum

TÜBİTAK 2242 Araştırma Projeleri Yarışması Asya Bölgesi
TÜBİTAK 2242 Araştırma Projeleri Yarışması 1. Oldum

“İnsansız Hava Araçları ile Arazi Tarama ve Otonom İniş Rotası Hesaplama” konulu lisans bitirme çalışması ile “TÜBİTAK 2242 – Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları 2019/1” kapsamında Savunma, Uzay ve Havacılık kategorisine katılım sağlayarak İstanbul Asya Bölge Sergisi’nde Birincilik Ödülü kazandım.

Doç. Dr. İlyas Kandemir danışmanlığında gerçekleştirilen çalışmanın amacı; insansız hava araçları (İHA) ile düzlemsel olmayan alanların taranması ve yükseltilerin hesaplanması, hesaplamalar doğrultusunda insansız hava araçlarının otonom iniş rotasının belirlenmesidir. Bu çalışmada açık kaynak kodlu otonom sistem yazılımları, LIDAR teknolojisi ve GPS sistemleri kullanıldı. İHA’ya yerleştirilen LIDAR, GPS modülleri ile 3 boyutlu verinin oluşturulması ve mikrokontrolcü ile depolanarak işlenmesi için sistem ve yazılım geliştirildi.

Ek olarak lisans bitirme projem “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2018/2” kapsamında desteklenmektedir. Destek için TÜBİTAK’a teşekkürler.

Konu ile ilgili paylaşımlar;

Gebze Gazetesi 1.lik Ödülü
Gebze Gazetesi 1.lik Ödülü Halis KILIÇ

Gebze Teknik Üniversitesi

GazeteGebze

 

One comment: On TÜBİTAK 2242 Araştırma Projeleri Yarışması 1. Oldum

Yorum Yaz

Site Footer