Paypal Geri Mi Dönüyor ?

1-2 hafta önce, İsa KOÇ diye bir blogerın bir yazısını okudum.

Basında Mart ayı ve Paypal ilişkisi hakkında yazılan yazıları herkes görmüş-duymuştur. Bu haber sanırım asılsız değil. İsa KOÇ’un blog yazısında Mart ayında Paypalın Türkiye’deki ilk adımı attığı bilgisini sızdırıyor.

Bu detayları verdikten sonra paypal ve bddk ile yaptığım görüşme ve araştırmalarımın bilgileri aşağıda mevcuttur.

İsa KOÇ’un blog yazısının yayınlanma tarihi 09.04.2017. Blogta şöyle bir paragraf mevcut:

10 gün kadar önce PayPal’ın Türkiye resmi çalışanı ile yaptığım bir konuşmada, kendisi belirttiği üzere PayPal’ın daha önce lisans ön başvurusunu reddeden BDDK bu kez ön başvuruyu kabul etmiş. Başvurduğu tam tarihi söylemese de demeçlerinden bunu Mart 2017 içerisinde gerçekleştiğini sezimledim. Bu da demek oluyor ki bu kez tam olarak PayPal BDDK’dan Türkiye’de faaliyet yapabilmek için gerekli lisansı çok yakında alacak demektir.

Bana bu sorun Haziran ayı (2017) gibi çözülür geliyor.

Devamı => https://www.isakoc.com/paypal-tekrar-turkiyeye-gelmeye-hazirlaniyor.html

Bu yazıdan hareketle Paypal Müşteri hizmetlerini telefon (4447701) ile aradım (12.05.2017 15.35) ve bir şey dikkatimi çekti; normalde aylardır özellikle mart-nisan ayına kadar sürekli Türkiye faaliyetlerinin durdurulduğuna dair anons dinletiliyordu ve bu anons bugünkü aramamda yoktu. Haydi bismillah dedim ve sanki yeni bir müşteri hesabı oluşturmak istermişim gibi 1-1 tuşladım, müşteri hizmetlerine bağlandım. Konuşma içeriği aynen şöyle:

M: Paypal Müşteri Temsilcisi
H: Müşteri (Ben)

 

Not: Yukarıdaki konuşma anlam bütünlüğünü bozmayacak ve farklı anlamlara vesile olmayacak şekilde kısaltmalara sahiptir.

Ayrıca bu konuşmadan sonra BDDK ‘yı telefon ile aradım (0850 222 2335) ve paypalın ön başvuru yapıp yapmadığını sordum. Paypalın şuanda onaylı listede olmadığı ve başvuru aşamaları hakkında herhangi bir bilgi paylaşılamayacağı bilgisini aldım.

2 comments: On Paypal Geri Mi Dönüyor ?

  • Duzeltme: Paypal kapanmadan 2-3 ay once bir bildirim yapmadi.31 Mayis’ta 6 Haziran’da cekilcegini aciklamisti.Bence gelirse yine 1 hafta kala hatta yarin aciliyoruz dicek.

    • Evet doğru, bende öyle bir bildiri görmedim. Fakat paypal.me yani paypal kart kapandıktan birkaç ay sonra paypal.com kapandı. Müşteri hizmetlerinin paypal.me nin kapanmasını işaret ettiğini düşünerek telefonda sormamıştım. Aslında sorulması gereken bir detay.

Yorum Yaz

Site Footer